طرز تهیه مرصع پلو دونفره به صورت مرحله به مرحله

طرز تهیه مرصع پلو دو نفره خوشمزه

طرز تهیه مرصع پلو با مرغ ریش ریش دونفره مرحله به مرحله سوران با ران مرغ شف طیبه رزا منتظمی غذای کدام شهر است

این غذای خوشمزه یکی از غذاهای خوشمزه و معروف ایرانی است که اگر به مجلسی بروید و این غذا را برای شما بیاورند یعنی خیلی برای صاحب مجلس عزیز هستید، دلیل این موضوع این است که مرصع پلو علاوه بر اینکه خیلی گران است ، برای پخت ان نیاز به وقت و زحمت زیادی نیز می باشد. مرصع پلو یکی از انواع غذاهای سنتی و بسیار خوشمزه ایرانی است که به عنوان یک غذای مجلسی شناخته می شود، برای مشاهده این آموزش آشپزی در ادامه با وبلاگ نموره همراه باشید.

مواد لازم برای ۴ نفر
برنج۴ پیمانه
سینه مرغ۴۰۰ گرم
کشمشنصف پیمانه
زرشکنصف پیمانه
پیاز۳ عدد بزرگ
خلال بادامیک چهارم پیمانه
خلال پستهیک چهارم پیمانه
خلال پوست پرتقالیک چهارم پیمانه
زعفران دم کرده۲ قاشق غذاخوری
دارچیننصف قاشق چایخوری
آب لیمو ترش۲ قاشق غذاخوری
نمک و فلفل سیاهبه مقدار کافی
زردچوبه و روغنبه مقدار کافی

دستور پخت مرصع پلو

مرحله اول

برای تهیه مرصع پلو رستورانی ابتدا پوست پرتقال ها (فقط قسمت نارنجی) را می گیریم و داخل لیوانی از آب می ریزیم و کنار می گذاریم تا به مدت ۱ ساعت خیس بخورند و بعد داخل شیرجوش می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم تا آب داخل پوست پرتقال ها به جوش بیاید و آب آن را عوض می کنیم.

مرحله دوم

جالا مجددا آنرا روی حرارت قرار می دهیم. این کار را ۳ الی ۴ مرتبه انجام می دهیم تا کاملا تلخی پوست پرتقال از بین برود.دفعه آخر که آب جوشیده را بیرون می ریزیم به جای آب ۲ قاشق غذاخوری روغن روی پوست ها می ریزیم و تفت می دهیم.

مرحله سوم

سپس ۱ قاشق غذاخوری شکر نیز اضافه می کنیم و تفت می دهیم مداوم تا شکر حل شود و پوست پرتقال ها شیشه ای شوند.سینه مرغ را روی تخته آشپزخانه قرار می دهیم  به صورت مکعبی خرد می کنیم و داخل کاسه ای می ریزیم.یک عدد از پیازها را پوست می گیریم.

مرحله چهارم

سپس می شوییم و حلقه حلقه می کنیم وداخل کاسه محتوی مرغ های خرد شده می ریزیم و کمی آبلیمو و نمک روی مواد می ریزیم و همگی مواد را زیر و رو می کنیم تا گوشت مرغ کاملا به مواد آغشته شود و روی کاسه را سلفون می کشیم و داخل یخچال قرار می دهیم تا مزه دار شوند.

مرحله پنجم

سپس برنج را داخل کاسه ای می ریزیم و تا سطح روی آن آب می ریزیم و اجازه می دهیم تا خیس بخورد.پیازهای باقیمانده را پوست می گیریم و می شوییم و روی تخته آشپزخانه خلالی خرد می کنیم و داخل تابه ای کمی روغن می ریزیم و روی حرارت کم قرار می دهیم.

مرحله ششم

حالا پیازهای خرد شده را داخل آن می ریزیم و تفت می دهیم تا نرم شوند و مرغ های خرد شده را از یخچال بیرون می آوریم و داخل تابه می ریزیم و با پیاز تفت می دهیم و کمی زردچوبه و فلفل روی مواد می ریزیم و در تابه را می گذاریم و اجازه می دهیم تا گوشت مرغ های تکه شده با آب پیاز پخته شوند.

مرحله هفتم

حدودا ۲۰ دقیقه اجازه می دهیم تا با حرارت کم کاملا بپزد.بعد مقدار کمی زعفران دم کرده و نمک به غذا اضافه می کنیم و تفت می دهیم و ۱ قاشق غذاخوری آب لیمو و کمی دارچین روی مواد می ریزیم و همگی مواد را مخلوط می کنیم و تابه را از روی حرارت بر می داریم و کنار می گذاریم.

مرحله هشتم

داخل قابلمه ای ۶ لیوان آب می ریزیم و کمی نمک به آن اضافه می کنیم و روی حرارت زیاد قرار می دهیم تا زودتر آب به جوش بیاید و برنج را تمیز ندین مرتبه می شوییم تا آب داخل آن زلال شود و در آخر آب داخل قابلمه که به جوش آمد آب برنج را بیرون می ریزیم و برنج را داخل قابلمه می ریزیم و اجازه می دهیم تا بجوشد.

مرحله نهم

برنج را پس از ۷ دقیقه تست می کنیم اگر اطراف آن نرم و مغز برنج کمی سفت بود برنج را آبکش می کنیم و قابلمه را می شوییم و روی حرارت قرار می دهیم تا خشک شود و کف آن روغن می ریزیم و برنج را با کفگیر داخل قابلمه می ریزیم.

مرحله دهم

سپس با دسته قاشق یا کفگیر وسط برنج یک حفره ایجاد می کنیم و در قابلمه را می گذاریم و زیر قابلمه شعله پخش کن قرار می دهیم و حرارت را ابتدا زیاد می کنیم تا داخل قابلمه بخار بپیچد و بعد از تغریبا ۴ الی ۵ دقیقه حرارت را کم می کنیم تا پلو دم بکشد و بپزد.

مرحله دوازدهم

در آخر پلو که پخته شد روی خلال بادام ها گلاب می ریزیم تا خیس بخورند و روی زرشک ها را نیز آب می ریزیم تا خیس بخورند.۱۰ دقیقه که گذشت خلال بادام ها و زرشک ها را داخل آبکش می ریزیم و کشمش ها را نیز داخل آبکش می ریزیم.

مرحله سیزدهم

سپس روی آن ها آب می گیریم و کنار می گذاریم تا آب اضافه آن ها خارج شود.نصف گنجایش دیس را پلو داغ می ریزیم و تابه ای را روی حرارت کم قرار می دهیم و داخل آن کمی روغن می ریزیم و هر گوشه تابه یک چیز می ریزیم.

مرحله چهاردهم

یک گوشه خلال بادام ها را می ریزیم و ۲ الی ۳ دقیقه تفت می دهیم و بعد یک گوشه زرشک را می ریزیم و ۱ قاشق غذاخوری شکر روی آن می ریزیم و ۱ دقیقه تفت می دهیم و در یک گوشه نیز کشمش ها را می ریزیم.

مرحله پانزدهم

سپس تفت ۳۰ ثانیه ای می دهیم و تابه را از روی حرارت بر می داریم و تکه مرغ های پخته شده را روی برنج داخل دیس می چینیم و روی آن ها مجددا برنج می ریزیم و کمی از برنج را زعفرانی می کنیم و روی برنج می ریزیم.

مرحله شانزدهم

سپس زرشک و کشمش و خلال بادام و پوست پرتقال های تفت داده را روی برنج به هر مدلی که تمایل داریم می ریزیم و خلال پسته را به همان صورت بدون تفت دادن روی برنج می ریزیم.مرصع پلو آماده شده را نوش جان کنید.


طرز تهیه عدس پلو ساده کته ای ساده برای دو نفر با مرغ نذری با سویا مجلسی با سویا مجلسی با گوشت قلقلی xvc jidi uns  g


عدس پلو از غذاهایی است که هم می تونیم خیلی ساده درستش کنیم، هم می توانیم اون رو به صورت مجلسی به همراه مواد غذایی مثل کشمش پلویی و گوشت چرخ کرده درست کنیم. عدس طبع سردی دارد و به همین دلیل توصیه می شود این غذا را به همراه گرمی جات مصرف کنید. عدس پلو معمولا با کشمش و گوشت چرخکرده سرو می شود اما میتوان آن را با گوشت مرغ مصرف کرد و همچنین کشمش را از آن حذف کرد. برای مشاهده این آموزش آشپزی در ادامه با طرز تهیه عدس پلو کته ای خوشمزه و رستورانی برای دو نفر همراه باشید.


طرز تهیه چلو گوشت در زودپز با زودپز لای برنج پسران کریم گوشت گوساله دونفره زرندی برای 100 نفر


در اينجا قصد داريم طرز تهيه چلو گوشت نذري بسيار خوشمزه‌اي را به شما آموزش دهيم که طعمي فوق‌العاده و فراموش‌نشدني دارد. مواد ذکر شده در اين مطلب براي 4 نفر کافي است پس براي تهيه چلو گوشت نذري حتما مقادير را به نسبت تعداد افراد افزايش دهيد. چلو گوشت یکی از انواع غذاهای قدیمی و بسیار پرطرفدار ایرانی است که از غذاهای مجلسی خاص هم محسوب می شود، برای مشاهده این آموزش در ادامه با طرز تهیه چلو گوشت در زودپز لای برنج همراه باشید.


طرز تهیه استانبولی پلو مجلسی , استانبولی پلو با گوشت , استانبولی پلو با مرغ و لوبیا سبز , xvc jidi hsjhkf gd  g


استانبولی پلو یکی از انواع غذاهای ساده و خوشمزه ایرانی است که با مواد متنوعی تهیه می شود، برای مشاهده این آموزش آشپزی در ادامه با طرز تهیه استانبولی پلو مجلسی با گوشت مرغ و لوبیا سبز همراه باشید.


منبع : chishi.ir

نظرات